Urząd Gminy Deszczno, ul. Lubuska 90, 66-446 Deszczno, tel. 95 728 76 50, e-mail: gmina@deszczno.pl
zadaj pytanie wójtowi

Porozmawiaj z nami za darmo
z Twojego komputera.

głos deszczna
publikacje promocyjne

Gminny Portal Mapowy

gminny portal mapowy
gminny portal mapowy

Gmina Deszczno na szlaku dziejów

Fotorelacje


Archiwum fotogalerii »

nasz kanał TV

BIP

eBOI

elektroniczny samorząd

Znajdź nas na Facebooku

nasz kanał TV

Obsluga techniczna
ALFA TV

2010-05-31 11:13:45

Instrukcje dla powodzian Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego

INFORMACJA O ŻYWNOŚCI DLA POWODZIAN

Artykuły żywnościowe pozostawione lub przechowywane w miejscach objętych powodzią są narażone na zniszczenie, zepsucie lub zanieczyszczenie. Dlatego należy je dokładnie sprawdzać przed spożyciem. Żywność zepsuta, zanieczyszczona i spleśniała jest szkodliwa dla zdrowia. Spożywanie jej prowadzi do choroby, a nawet śmierci.
W tym celu trzeba:

  • odkazić wapnem chlorowanym zalane powodzią studnie i ujęcia wodne,
  • oczyścić z osadów i odkazić, przy użyciu chemicznych środków czyszczących powierzchnie ścian, podłóg i sprzętów gospodarczych,
  • wywietrzyć, wysuszyć i odmalować pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, zwłaszcza te, w których przechowuje się żywność i gdzie przebywają małe dzieci oraz osoby starsze, niedołężne, oczyścić, wysuszyć i odkazić miejsca ustępowe; często powtarzać odkażanie urządzeń sanitarnych i ustępów, zmywać je i utrzymywać w czystości i suchości.

Zakaźne schorzenia przewodu pokarmowego szerzą się poprzez zakażoną wodę, żywność i brudne ręce.

TYLKO RYGORYSTYCZNE PRZESTRZEGANIE ZASAD HIGIENY CHRONI PRZED ZACHOROWANIEM

  1. WODĘ do picia, płukania owoców i warzyw spożywanych na surowo, do mycia zębów należy ZAWSZE GOTOWAĆ przed użyciem.
  2. Surowe produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, drób, jaja, ryby) oraz warzywa należy traktować jako zakażone i nie dopuszczać do ich zetknięcia z produktami gotowymi do spożycia, zwłaszcza gotowanymi i przeznaczonymi
    do spożycia na zimno lub przechowywania.
  3. RĘCE myć dokładnie wodą i mydłem, czyszcząc również paznokcie po każdej bytności w ustępie, oporządzaniu zwierząt, oczyszczaniu warzyw oraz mięsa i jaj.
  4. To samo czynić przed przystąpieniem do: obróbki produktów przeznaczonych do spożycia, przygotowywania posiłków, karmienia dziecka, pielęgnowania niemowlęcia.
  5. W razie zachorowania należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i poddać jego zaleceniom.

W przypadku konieczności zastosowania szczepień ochronnych przeciw durowi brzusznemu należy jak najszybciej zgłosić się do odpowiednich punktów szczepień.

Tekst: Prof. Dr hab. Hanna Stypułkowska - Misiurewicz

INFORMACJA o wodzie przeznaczonej do spożycia DLA POWODZIAN

Fala powodziowa niesie ze sobą zanieczyszczenia bakteryjne i chemiczne groźne dla zdrowia i życia człowieka.
Po ustąpieniu powodzi woda w studniach i zbiornikach wodnych nie nadaje się do spożycia przez ludzi. W celu uzyskania wody bezpiecznej dla zdrowia ludzi należy bezwzględnie wszystkie studnie doprowadzić do odpowiedniego stanu technicznego oraz oczyścić je i wydezynfekować.

OCZYSZCZANIE I ODKAŻANIE STUDNI KOPANEJ

Po wybraniu wody ze studni trzeba oczyścić dno ze szlamu i wszelkich nieczystości, wybrać kilkudziesięciocentymetrową warstwę piasku i wypełnić dno warstwą przemytego żwiru lub gruboziarnistego piasku –grubości około 10 centymetrów, oczyścić cembrowinę oraz zabetonować ubytki i szpary.
Przed przystąpieniem do dezynfekcji należy zmierzyć za pomocą tyczki lub ciężarka na sznurku głębokość wody w studni.
Na każdy metr głębokości wody odmierzamy ilość monochloraminy lub ewentualnie wapna chlorowanego według zasad podanych w poniższej tabeli.

Średnica studni
w centymetrach

Ilość monochloraminy na
każdy metr głębokości
wody

Potrzebna ilość wapna chlorowanego na
każdy metr głębokości wody

80

90

100

120

165 gram

220 gram

270 gram

380 gram

150 gram - 1 szklanka

200 gram - 1 szklanka i ćwierć

250 gram - półtorej szklanki

350 gram - 2 szklanki

 W przypadku stosowania roztworu podchlorynu sodu odmierzamy dwukrotną dawkę, jak dla wapna chlorowanego.

Aby prawidłowo przeprowadzić dezynfekcję należy:

  • do wiadra z wodą dodać dwie płaskie łyżeczki od herbaty któregoś z wymienionych środków dezynfekcyjnych i wyszorować tym cembrowinę, 
  • po ponownym napełnieniu studni wodą, rozmieszać w wiadrze z niewielką ilością wody odmierzoną według powyższej tabeli ilość środka dezynfekcyjnego, dopełnić wiadro wodą – zmieszać, po czym całą zawartość wlać do studni,
  • wodę w studni zamieszać tyczką lub przez nabieranie wiadrem czerpalnym i wlewanie z powrotem,
  • po 24 godzinach wybierać wodę aż do zaniku zapachu chloru.


Uwaga: Środki dezynfekcyjne należy przechowywać w suchym i ciemnym pomieszczeniu w naczyniu szklanym lub drewnianym.

ODKAŻANIE STUDZIEN WIERCONYCH I ABISYŃSKICH

W przypadku studni wierconej wymieszanie roztworu odkażającego nastręcza duże trudności, dlatego w wyjątkowych wypadkach odkaża się je wprowadzając roztwór dezynfekcyjny za pomocą specjalnej pompy. Zazwyczaj w przypadku zanieczyszczenia studni dokładnie się ją przepłukuje przez długotrwałe pompowanie.

ODKAŻANIE WEWNĘTRZNEJ CZĘŚCI POMPY ABISYŃSKIEJ Przeprowadza się w następujący sposób: 4 gramy wapna chlorowanego (1 czubata łyżeczka), albo 7 mililitrów roztworu podchlorynu sodu (1,5 łyżeczki) rozpuścić w dwóch wiadrach wody. Zdjąć kolumienkę studni – nalać do rury przygotowany roztwór, nałożyć kolumienkę i pompować, aż do ukazania się wody w wylocie pompy – pozostawić 24 godziny, następnie pompować aż do zaniku zapachu chloru w wodzie.
Po wykonaniu czyszczenia i odkażania studni – woda z niej powinna być zbadana przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczną, która wyda orzeczenie, czy woda jest przydatna do spożycia przez ludzi.

ODKAŻANIE WODY Każdą niepewną wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi należy odkazić. Dzięki zniszczeniu bakterii, a w szczególności drobnoustrojów chorobotwórczych chorób zakaźnych przewodu pokarmowego staje się ona bezpieczna dla zdrowia ludzi. Odkażanie wody można przeprowadzić różnymi środkami i sposobami:

  • najprostszym i dobrym sposobem odkażania wody jest jej gotowanie,
  • można również dezynfekować wodę za pomocą specjalnych preparatów znajdujących się w obrocie handlowym pod różnymi nazwami – przeprowadzając ten zabieg ściśle według przepisów załączonych do tych preparatów.

UWAGA: Odkażanie nie usuwa zanieczyszczeń chemicznych w wodzie!


ZACHOWAĆ ŚRODKI OSTROŻNOŚCI W TRAKCIE PRZEPROWADZANIA DEZYNFEKCJI – PRZEDE WSZYSTKIM UŻYWAĆ RĘKAWIC, CHRONIĆ OCZY ORAZ ZABEZPIECZYĆ MIEJSCE DEZYNFEKCJI I ŚRODKI DO NIEJ UŻYTE PRZED DOSTĘPEM DZIECI !!!
Niniejsza ulotka opracowana została w odniesieniu do tradycyjnych środków dezynfekcyjnych. Obecnie na rynku dostępne są różne środki dezynfekcyjne oparte na bazie chloru. Na opakowaniu każdego środka jest określona zawartość czynnego związku (najczęściej w procentach lub też w gramach w odniesieniu do cząsteczki preparatu i tak do chlorowania wody używa się roztworu 0,5 – 1%: preparaty zawierają – wapna chlorowanego 25 – 36%, podchlorynu wapnia 65 – 70%, podchlorynu sodu 13 – 16% chloru użytecznego). W przypadku powodzi dawki te powinny zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne, czyli zapobiegać ewentualnym skażeniom biologicznym wody.
Stosowanie skutecznej dawki powinno wyrażać się w przeliczeniu na wolny chlor i wynosić 2 miligramy na 1 litr wody, która ma służyć bezpośrednio do spożycia z zachowaniem, co najmniej 10 minutowego kontaktu oraz 10 – 20 g na m3 wody do odkażania urządzeń, instalacji sieci wodociągowych i studni z zachowaniem kilkugodzinnego czasu kontaktu.
W przypadku dezynfekcji sieci i instalacji wodociągowych konieczne jest dotarcie za pośrednictwem środków masowego przekazu (np. telewizja, radio, prasa, internet i wszelkiego rodzaju ogłoszenia), w tym do placówek oświatowych i w obiektach użyteczności publicznej z informacją o tych działaniach do wszystkich konsumentów wody (osoby: chore, starsze i mało aktywne), gdyż dawki „szokowe” mogą zagrażać życiu i zdrowiu konsumenta wody !!!

INFORMACJA O ZAPOBIEGANIU CHOROBOM ZAKAŹNYM DLA POWODZIAN
SŁUŻBA SANITARNO – EPIDEMIOLOGICZNA ostrzega - POWÓDŹ sprzyja szerzeniu się CHORÓB ZAKAŹNYCH

Woda rozniosła i osadziła na terenie powodziowym zarazki zakaźnych schorzeń przewodu pokarmowego: duru brzusznego, czerwonki, salmonelloz i innych chorób biegunkowych. W glebie oraz w pomieszczeniach chłodnych i wilgotnych mogą pozostawać zdolne do zakażenia przez kilka tygodni. Zarazki należy zniszczyć wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

NIE JEDZ, ZWŁASZCZA NIE PODAWAJ DZIECIOM PRODUKTÓW, KTÓRE:

  • mają zmieniony zapach, barwę, smak, konsystencję,
  • mają widoczną pleśń lub zapach spleśniały, stęchły, 
  • są w widoczny sposób zanieczyszczone lub posiadają obcy chemiczny zapach, 
  • są w opakowaniach pozbawionych etykiet, w związku z czym mogą być mylnie uznane za żywność, np. trujące oleje mineralne, zaprawione zboża siewne itp. znajdowały się bez szczelnych opakowań w miejscach brudnych – w chlewach, oborach, kurnikach itp. są w puszkach o wydętych wieczkach (zbombażowane konserwy).



Nie jedz artykułów żywnościowych niewiadomego pochodzenia – mogą być szkodliwe. Nie spożywaj mięsa, które nie było badane oraz jego przetworów. Ani gotowanie, ani smażenie takiego produktu nie chroni przed zatruciem, zwłaszcza niebezpiecznymi dla człowieka włośniami.

POSIADANĄ ŻYWNOŚĆ CHROŃ PRZED ZEPSUCIEM I ZANIECZYSZCZENIAMI, W TYM CELU:

  • produkty sypkie, zawilgocone, ale nie zepsute należy szybko spożyć lub przed przechowaniem przesuszyć,
  • przechowuj żywność w szczelnych opakowaniach, przykrytą, w pomieszczeniach, gdzie nie ma środków chemicznych, takich jak pestycydy, nawozy mineralne,
  • składaj żywność w suchym, chłodnym miejscu,
  • chroń żywność przed gryzoniami i szkodnikami.

W razie zanieczyszczenia lub zmoczenia powierzchni wodoszczelnego opakowania żywności, po usunięciu z opakowań zanieczyszczeń, produkt może być spożyty, jeśli nie wykazuje żadnych zmian.



W KAŻDYM PRZYPADKU WYSTĄPIENIA BIEGUNKI, WYMIOTÓW, PODWYŻSZONEJ TEMPERATURY, BÓLÓW BRZUCHA I TYM PODOBNYCH OBJAWÓW ZATRUCIA POKARMOWEGO – BEZZWŁOCZNIE ZWRÓCIĆ SIĘ DO LEKARZA
Im szybsza pomoc lekarska, tym szybszy powrót do zdrowia, czasem jest to warunek uratowania życia.


produktów nietrwałych, jak: mięso, wędliny, ryby, śmietana, masło, gotowe potrawy itp. nie przechowuj w temperaturze wyższej niż 10?C,
zostały zalane, a nie są hermetycznie opakowane, jeśli nawet nie wykazują oznak zepsucia,

 

 

 





Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia