Urząd Gminy Deszczno, ul. Lubuska 90, 66-446 Deszczno, tel. 95 728 76 50, e-mail: gmina@deszczno.pl
zadaj pytanie wójtowi

Porozmawiaj z nami za darmo
z Twojego komputera.

głos deszczna
publikacje promocyjne

Gminny Portal Mapowy

gminny portal mapowy
gminny portal mapowy

Gmina Deszczno na szlaku dziejów

Fotorelacje


Archiwum fotogalerii »

nasz kanał TV

BIP

eBOI

elektroniczny samorząd

Znajdź nas na Facebooku

nasz kanał TV

Obsluga techniczna
ALFA TV

Święto Pieczonego Kurczaka

Święto Pieczonego Kurczaka w Gminie Deszczno, potocznie zwane po prostu „Kurczakiem”, ma niezbyt długą tradycję, jednak zdążyło wyrobić sobie markę i na stałe zagościć w kalendarzu najatrakcyjniejszych letnich imprez regionu. Już podczas 2. edycji „Kurczak” wygrał plebiscyt „Gazety Lubuskiej” na najciekawszą imprezę lubuskiego lata 2008, a rok później został okrzyknięty Hitem Lata 2009!

Co przyciąga ludzi do tej imprezy?

Po pierwsze: gwiazdy, które dają niezapomniane koncerty na „Placu Kurczakowym” w Maszewie. Mandaryna (2007 rok), Stachursky (2008), Liber i Sylwia Grzeszczak, Maryla Rodowicz (2009), Golec uOrkiestra (2010), Bajm (2011), Blenders, De-Mono, Afromental i KORA (2012) oraz Strachy na Lachy, Elektryczne Gitary i KOMBII (2013) gromadzili do 30 tys. fanów, którzy jeszcze długo potem wspominali to wydarzenie.

Po drugie: świetna zabawa, atmosfera życzliwości, otwartości i tolerancji. Każdy z uczestników Święta ma okazję posmakować regionalne produkty – chleb, miód, ciasta, potrawy z drobiu, lokalne wędliny, regionalne piwo – prezentowane przez ich wytwórców, pobawić się w wesołym miasteczku, podziwiać wozy strażackie i pojazdy militarne, uczestniczyć w bogatym programie artystycznym, kibicować zawodnikom biorącym udział w najróżniejszych rozgrywkach sportowych. Po trzecie: niezwykle emocjonujące i… smakowite Amatorskie Mistrzostwa Pogranicza w Grillowaniu Drobiu. To wydarzenie jest nieodłącznym elementem Święta Pieczonego Kurczaka. Każdego roku w szranki stają nie tylko „zawodowcy” z Kół Gospodyń Wiejskich, ale także amatorzy, a wśród nich: politycy, samorządowcy, sportowcy, artyści, przedsiębiorcy, ludzie kultury i nauki.

Święto Pieczonego Kurczaka i Amatorskie Mistrzostwa Pogranicza w Grillowaniu Drobiu w nowoczesny sposób nawiązują do bogatej tradycji regionu. Okolice obecnej Gminy Deszczno od dziesięcioleci słynęły bowiem z hodowli drobiu. W warciańskich łęgach były idealne warunki do zakładania gęsich i kaczych zagród. Ptactwo z okolicy kupowali w XIX i na początku XX wieku nawet smakosze z Berlina. W późniejszych dekadach drób – przede wszystkim kurczaki i jaja – gościł na stołach w całej okolicy i regionie, a fermy drobiu stały się nieodłącznym elementem deszczeńskiego krajobrazu. Tradycja drobiarska stała się też dobrym sposobem budowania tożsamości lokalnej. Na przełomie XIX i XX wieku znana była barwna postać kloszarda Franza Kaufmann’a (†1907), zwanego Koofmans Muppe. Jak podaje regionalista Robert Piotrowski: Nie było lepszego zaganiacza gęsi, kiedy tysiącami wędrowały na rampy kolejowe z łąk Deszczna, Glinika czy Karnina. Robił to najsprawniej na świecie, a kiedy któraś opadła z sił, wyławiał ją specjalną wędką i niósł pod pachą, aż doszła do sił (Robert Piotrowski, „Spotkania z historią – Gmina Deszczno / Treffen mit der Geschichte – Gemeinde Dechsel”, 2012).

 

 

30 sierpnia 2015

"9. Święto pieczonego Kurczaka - Amatorskie Mistrzostwa Pogranicza w Grillowaniu Drobiu"

 

Perfekcyjna Uczta!

Nie płacz, że wakacje się skończą. Ciesz się, że wielkimi krokami zbliża się 9. Święto Pieczonego Kurczaka w Gminie Deszczno! Kiedyś byliśmy zagłębiem drobiarskim, teraz dzięki „Kurczakowi” staliśmy się imprezowym zagłębiem regionu!

Tegoroczna edycja jednej z najbarwniejszych i największych plenerowych imprez letnich w regionie już 30 sierpnia! Na Placu Kurczakowym w Maszewie tysiące miłośników dobrej zabawy znów znajdą dla siebie moc atrakcji.

Będzie coś dla ciała, ucha i dla brzucha!

Podczas naszej Perfekcyjnej Uczty możesz liczyć na atrakcyjne punkty gastronomiczne, stoiska promocyjne, handlowe i charytatywne (fundacji DKMS), wesołe miasteczko, przejażdżki konne oraz rozgrywki sportowe. W czasie naszego Święta odbędzie się Turniej siatkówki plażowej oraz Turniej Czerwonej Baśki i tysiąca o puchar Wójta Gminy Deszczno.

W tym roku, podobnie jak podczas poprzedniej edycji imprezy, przygotowaliśmy aż trzy sceny: Główną, Dla dzieci i Kulinarną, na której odbędzie się znany i lubiany konkurs grillowania drobiu w kategorii Open i Goście. Na małej scenie dla dzieci będzie np. bajkowe czarowanie, pokaz sztuczek i spotkanie z Szalonym Profesorem.

Scena Głowna rozbłyśnie prawdziwymi gwiazdami. Wystąpią: gorzowski zespół Grubsza Strona Rabarbaru, uwielbiamy „właściciel” dziesiątek hitów Krzysztof Krawczyk, zdobywający serca młodszej publiczności Mrozu oraz fenomenalny i kultowy zespół Perfect.

Miało być perfekcyjnie? Tak właśnie będzie!

Nasz „Kurczak” to coś więcej, niż letnia impreza plenerowa To synonim dobrej, darmowej zabawy przy największych gwiazdach i pysznym jedzeniu! Baw się razem z nami, tym bardziej, że na „Kurczaka” dojedziesz darmowym autobusem MZK!

Autobusem Gminnym na Kurczaka:

 

 

SCENA GŁÓWNA

PERFEKCYJNA UCZTA

SCENA KULINARNA

AMATORSKIE MISTRZOSTWA POGRANICZA W GRILLOWANIU DROBIU

SCENA DLA DZIECI

CZAROWANIE - ZAKLINANIE

PROGRAM MUZYCZNO - TEATRALNT

 

 

DODATKOWE ATRAKCJE

Wesołe Miasteczko, Turniej siatkówki plażowej oraz Turniej czerwonej Baśki i tysiąca o Puchar Wójta Gminy Deszczno Pawła Tymszana, przejażdżki konne, stoiska promocyjne i handlowe z udziałem producentów i rzemieślników z Gminy Deszczno i regionu, pokaz aut zabytkowych. Wioska gastronomiczna, ogródek piwny, akcja fundacji DKMS – dawcy szpiku i wiele innych atrakcji oraz darmowa komunikacja MZK!

 

NASI SPONSORZY:

NASI SPONSORZY:

   

 Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia