Urząd Gminy Deszczno, ul. Lubuska 90, 66-446 Deszczno, tel. 95 728 76 50, e-mail: gmina@deszczno.pl
zadaj pytanie wójtowi

Porozmawiaj z nami za darmo
z Twojego komputera.

głos deszczna
publikacje promocyjne

Gminny Portal Mapowy

gminny portal mapowy
gminny portal mapowy

Gmina Deszczno na szlaku dziejów

Fotorelacje


Archiwum fotogalerii »

nasz kanał TV

BIP

eBOI

elektroniczny samorząd

Znajdź nas na Facebooku

nasz kanał TV

Obsluga techniczna
ALFA TV

Brzozowiec

 

Duża wieś, 12 km na południowy wschód od Gorzowa przy drodze nr 3 do Skwierzyny. Stara polska wieś, kiedyś Berkenwerder.
W 1347r. Mikołaj de Jago, określany jako szlachcic polski (ludzie o tym nazwisku już w XIII wieku występują w otoczeniu margrabiów), sprzedał wieś Henrykowi Bubenowi. Według innego źródła w tymże roku od Henryka Bubena wieś miał nabyć magistrat Gorzowa.
W każdym razie Brzozowiec należał do Gorzowa, chociaż pozbawiony był budynków i jako taki nie przedstawiał większej wartości. Być może został spalony w trakcie najazdu Władysława Łokietka na Nową Marchię w 1326r. Z tego może powodu pomijany był w sporach polsko-brandenburskich, chociaż do XVII wieku Polska wysuwała pretensje do wsi położonych bardziej na północ.
W Brzozowcu w 1618r. Polska i Brandenburgia zawarły traktat o żegludze na rzekach Warcie i Odrze.
Przez kilka wieków Brzozowiec znajdował się na granicy. W pobliżu Brzozowca Warta wpływała do Brandenburgii. Dopiero w II połowie XVIII wieku wieś została ponownie skolonizowana przez magistrat Gorzowa.
W 1763r. dwukrotnie odnotowano przybycie kolonistów. Raz było to 16 „niemiecko-polskich kolonistów”, z kolei pod datą 13.05.1763r. odnotowano sprowadzenie 30 „polnischen Colonisten Familien”, które osadzono również w Gliniku i Wieprzycach.
Według stanu z 1784r. mieszkało tu 220 osób – 32 rodziny posiadające po 12-13 mórg ziemi.
Księgi parafialne z I połowy XIX wieku rejestrują wiele nazwisk pochodzenia polskiego. Niemiecka nazwa wsi brzmiała Berkenwerder. W 1939r. liczyła ona 473 mieszkańców.
Po wojnie wieś stanowiła gromadę w gminie Zieleniec, zaś w latach 50-tych należała do gromady w Trzebiszewie. W 1958r. mieszkało tu ponad 530 osób.
We wsi znajdowała się też cegielnia korzystająca z bogatych złóż ilastych. Dawała zatrudnienie wielu mieszkańcom Brzozowca. Niestety nie przetrwała zmiany systemu i z powodów ekonomicznych przestała funkcjonować. Powstałe wyrobisko i budynki przeszły w ręce prywatne z przeznaczeniem na działalność rekreacyjną.
Powierzchnia wsi wynosi 895ha a liczba mieszkańców to 687.

 



Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia