Deszczno - na szlaku dziejów
Deszczno: dotyk historii – nuta przyrody
Gmina położona jest w Pradolinie Eberswaldzko–Toruńskiej, w północnej części województwa lubuskiego. Z jednej strony dotyka zlewiska rzek Warty i Noteci, a z drugiej zaś Borów Skwierzyńskich. Krajobraz gminy kształtują pola i rozległe łąki nadwarciańskie, poprzecinane strumieniami i starorzeczami.
Rzeczne położenie skutkuje podmokłymi terenami w dużej części gminy. Z tego też powodu duży nacisk kładzie się na konserwacje rowów melioracyjnych. Największym bogactwem naturalnym gminy są złoża żwiru występujące w pasie od Deszczna do Płonicy i Dzierżowa. Pożwirowe wyrobiska w Karninie i Dzierżowie zwane Złotymi Piaskami zostały adaptowane na efektowne kąpieliska cieszące się dużym zainteresowaniem w okresie letnim. Na terenie gminy, w miejscowości Glinik znajduje się jezioro Glinik o powierzchni 46 ha, które słynie z obfitości sandacza i węgorza, przez co znane jest w okolicy wszystkim amatorom wędkowania.
W miejscowości Borek znajduje się rezerwat ornitologiczno - faunistyczny zwany „Santockie Zakole”. Tam, na powierzchni blisko 350 ha znajdują się miejsca lęgowe ok. 120 gatunków ptaków wodno - błotnych (czapla siwa, żurawie, łabędzie, dzikie kaczki i gęsi, kormorany, bociany).
Obszar ten geograficznie i przyrodniczo ściśle koresponduje z nieodległym Parkiem Narodowym „Ujście Warty”, zaś tereny gminy sprzyjają rozwojowi szlaków turystycznych.
Szlak nr 3 (Gorzów Wlkp.-Zawarcie- Ciecierzyce - Borek - Brzozowiec - Glinik - Orzelec - Bolemin - Płonica - Koszęcin - Niwica - Zawarcie - Gorzów Wlkp.) - długość 51,4 km. Szlak zielony prowadzi głównie nadwarciańskimi wałami przeciwpowodziowymi rzeki Warty i poprzez Kotlinę Gorzowską. Jest to bardzo długi szlak z możliwością podzielenia trasy na dwie części (27,0 km i 24,8 km). Koniec lub początek w Deszcznie przy stacji PKP.
Szlak nr 10 (Borek - Deszczno - Karnin - Łagodzin - Ulim - Niwica wał) - długość 18,9 km. Szlak oznakowany w kolorze żółtym. Łatwy technicznie pozwala poznać Deszczno i umożliwia dojazd do kąpielisk nad jeziorem w Karninie. Pozwala na indywidualny wariant wycieczki Santok (przeprawa promowa) - rez. „Santockie zakole” - Borek - Deszczno PKP.
Szlak nr 11 b. (m. Santok z przeprawą promową - rezerwat „Santockie Zakole” - wał w Borku (połączenie ze szlakiem zielonym nr 3) - długość 3 km.
Krótki szlak łącznikowy w kolorze czarnym przebiegający krawędzią cennego rezerwatu przyrody będącego ostoją ptaków. „Santockie Zakole” ma chronić miejsca lęgowe ptaków wodno- błotnych. Jest to teren zalewany przez wody Warty z licznymi starorzeczami oraz malowniczymi kępami lasów i zarośli. Z wysokich prawobrzeżnych pagórków roztacza się jedyny w swoim rodzaju widok na płaski teren tegoż zakola.
Deszczno: młodość – pomysł - rozwój
Historyczne losy Deszczna łączą się nierozerwalnie z Gorzowem (północną stolicą województwa lubuskiego). Bezpośrednie sąsiedztwo dużego miasta powoduje, że coraz więcej osób z miasta decyduje się mieszkać w Gminie Deszczno.
Znakomitą korzyścią gospodarczą dla gminy jest fakt, że przez jej teren przebiegają dwie drogi krajowe (trasa nr 3 przebiegająca południkowo przez województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie stanowiąca polską część międzynarodowej trasy E65 z Malmö w Szwecji do miejscowości Chaniá na Krecie oraz droga krajowa nr 22 prowadząca od polsko-rosyjskiego przejścia granicznego w Grzechotkach do przejścia granicznego w Kostrzynie).
Fakt ten powoduje, że Gmina jest atrakcyjnym miejscem pod względem inwestycyjnym. To właśnie przy głównej trasie powstają nowe zakłady produkcyjne i lokalizują się większe firmy spedycyjne. Gmina jest również jednym z największych w kraju producentem drobiu.
Ta pozornie niewyróżniająca się spośród innych gmin powiatu gorzowskiego gmina ma dwa poważne marketingowe patenty na sukces podkreślające walory i identyfikację gminy. Są to mianowicie: Zlot Kierowców Aut Ciężarowych (KAC) oraz Święto Pieczonego Kurczaka czyli Amatorskie Mistrzostwa Pogranicza w Grillowaniu Drobiu.
KAC - impreza branżowa dla miłośników ciężarówek, która jest otwarta dla wszystkich, którzy szukają dobrej i niewymuszonej zabawy. KAC zawitał do Deszczna w 2007 roku wraz z właścicielem Stacji Paliw BP w Deszcznie panem Zbigniewem Dusińskim - miłośnikiem ciężarówek, który swoją pasję łączy z promocją regionu, na którym pracuje. Stały punkt programu to korowód ciężarówek na trasie Deszczno-Gorzów Wlkp.-Deszczno, ekscytujące konkurencje zręcznościowe, koncert gwiazdy wieczoru, pokaz sztucznych ogni i dyskoteka. A wszystko na stacji Paliw BP w Deszcznie zawsze w ostatnią sobotę czerwca.
Święto Pieczonego Kurczaka - impreza o stosunkowo krótkim stażu, która już w drugim wydaniu wygrała plebiscyt Gazety Lubuskiej na najciekawszą imprezę lubuskiego lata 2008,zaś rok później została mianowana Hitem Lata 2009. Mandaryna w 2007 roku, Stachursky w 2008 roku oraz Maryla Rodowicz w 2009 roku spowodowali, że Deszczno każdorazowo odwiedziło ponad 30 tysięcy osób. Dla półtora tysięcznej miejscowości to ogromne zamierzenie organizacyjne. Oprócz zawodów w grillowaniu drobiu, wesołego miasteczka, programu artystycznego, pojazdów militarnych i największego ogródka piwnego pod Gorzowem na uczestników imprezy czeka wiele ciekawych atrakcji. Na scenie wieczorem czołowa gwiazda polskiej muzyki rozrywkowej, a po koncercie fantastyczne fajerwerki. Święto Pieczonego Kurczaka w Deszcznie to z reguły ostatnia niedziela sierpnia. Już dziś warto zarezerwować ten termin.
Kontakt: +48 95 7512185,
e-mail: promocja@deszczno.pl www.deszczno.pl
Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz z budżetu państwa „Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”
„Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”