Urząd Gminy Deszczno, ul. Lubuska 90, 66-446 Deszczno, tel. 95 728 76 50, e-mail: gmina@deszczno.pl
zadaj pytanie wójtowi

Porozmawiaj z nami za darmo
z Twojego komputera.

głos deszczna
publikacje promocyjne

Gminny Portal Mapowy

gminny portal mapowy
gminny portal mapowy

Gmina Deszczno na szlaku dziejów

Fotorelacje


Archiwum fotogalerii »

nasz kanał TV

BIP

eBOI

elektroniczny samorząd

Znajdź nas na Facebooku

nasz kanał TV

Obsluga techniczna
ALFA TV

Odkryj Gminę Deszczno dla siebie

  • Gmina Deszczno jest typowym rolniczym obszarem, który zamieszkuje ponad 7600 osób. Gmina obejmuje 21 miejscowości, a w samym Deszcznie (stolicy gminy) mieszka ponad 1500 osób.

 

  • Historyczne losy Deszczna łączą się nierozerwalnie z Gorzowem Wielkopolskim (północną stolicą województwa lubuskiego). Bliskość Gorzowa (ok. 10 km) powoduje, że coraz więcej osób z miasta decyduje się mieszkać w Gminie Deszczno. W niemalże każdej z 21 miejscowości gminnej powstaje osiedle domów jednorodzinnych.
  • Wielką korzyścią gospodarczą dla gminy jest fakt, że przez jej teren przebiegają dwie drogi krajowe (trasa nr 3 przebiegająca południkowo przez województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie stanowiąca polską część międzynarodowej trasy E65 z Malmö w Szwecji do miejscowości Chaniá na Krecie oraz droga krajowa nr 22 prowadząca od polsko-rosyjskiego przejścia granicznego w Grzechotkach do przejścia granicznego w Kostrzynie). Fakt ten powoduje, że Gmina jest atrakcyjnym miejscem pod względem inwestycyjnym. To właśnie przy głównej trasie powstają nowe zakłady produkcyjne i lokalizują się większe firmy spedycyjne.

 

  • Gmina Deszczno to również różnego rodzaju organizacje. Prężnie działają Koła Gospodyń Wiejskich w Brzozowcu, Gliniku, Osiedlu Poznańskim, Łagodzinie i Deszcznie, które dbają o przekazywanie tradycji narodowych nowym pokoleniom. W gminie istnieje aż 6 klubów sportowych, które krzewią kulturę fizyczną wśród mieszkańców. Od niedawna funkcjonuje również Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Deszczno, które za cel (przy współpracy z władzami gminy) postawiło sobie wszechstronny rozwój Gminy Deszczno i jej mieszkańców.

 

  • Typowo rolniczy i usługowy charakter gminy oraz czyste powietrze i bogactwo przyrodnicze gwarantują wspaniałe warunki do uprawiania szeroko pojmowanej turystyki: pieszej, konnej, rowerowej, wodnej oraz tzw. objazdowej.

 

  • Wytyczone 4 szlaki pieszo-rowerowe zachęcają do rowerowych podróży i spacerów. Jeden z nich prowadzi nad jezioro Glinik, które w okolicy znane jest wszystkim amatorom wędkowania z obfitości węgorza i sandacza.
  • Gmina Deszczno charakteryzuje się również dużym stopniem zalesienia. Lasy sosnowe, zasobne w grzyby i jagody stanowią fragment Borów Sulęcińsko - Skwierzyńskich wśród których, w okolicy miejscowości Borek znajduje się rezerwat ornitologiczno - faunistyczny zwany " Zakole Santockie". Na powierzchni 340,91ha znajdują się miejsca lęgowe ok. 120 gatunków ptaków wodno - błotnych (czapla siwa, żurawie, łabędzie, dzikie kaczki i gęsi, kormorany, bociany). Spotykamy tu również osobliwy drzewostan dębów szypułkowych od 300-475cm obwodu.
  • W Gminie funkcjonują dwa kąpieliska powstałe w wyniku intensywnej eksploatacji złóż żwirowych: w Dzierżowie w otoczeniu lasów powstało Kąpielisko - Łowisko "Złote Piaski o powierzchni 10ha, w Karninie zaś kąpielisko o powierzchni ponad 20 hektarów. Oba zbiorniki wodne cieszą się powodzeniem zarówno wśród mieszkańców jak i turystów.
  • Na terenie gminy znajduje się również wiele zabytków, w tym między innymi:
    • Parafialny kościół w Deszcznie p.w. Podwyższenia Krzyża św. z 1829 roku z barokowym wyposażeniem wnętrza z XVII/XVIII wieku,
    • W Borku barokowy kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego z I połowy XVIII wieku z renesansowym dzwonem z 1596 roku,
    • W Boleminie filialny kościół p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła, o konstrukcji szachulcowej, zbudowany w latach 1790-1798,
    • W Krasowcu kościół romański z XI/XIII w., który został zniszczony w 1788 r. a następnie w 1843 r. odbudowany i szachulcowe domy z XVIII wieku,
    • W obrębie wsi Borek, w międzywale rzeki Warty, park krajobrazowy z dużą liczbą pomników przyrody.
 

 

     

Ta niepozorna i niewyróżniająca się spośród innych gmin powiatu gorzowskiego Gmina ma jednak dwa poważne patenty na sukces, a mianowicie: Zlot Kierowców Aut Ciężarowych (KAC) oraz Święto Pieczonego Kurczaka czyli Amatorskie Mistrzostwa Pogranicza w Grillowaniu Drobiu.

  • KAC - impreza branżowa dla miłośników ciężarówek, która jest otwarta dla wszystkich, którzy szukają dobrej i niewymuszonej zabawy. KAC zawitał do Deszczna w 2007 roku wraz z właścicielem Stacji Paliw BP w Deszcznie panem Zbigniewem Dusińskim - miłośnikiem ciężarówek, który swoją pasję łączy z promocją regionu, na którym pracuje. Stały punkt programu to korowód ciężarówek na trasie Deszczno-Gorzów Wlkp.-Deszczno, ekscytujące konkurencje zręcznościowe, koncert gwiazdy wieczoru, pokaz sztucznych ogni i dyskoteka. A wszystko na stacji Paliw BP w Deszcznie zawsze w ostatnią sobotę czerwca.

 

 

  • Święto Pieczonego Kurczaka - impreza o bardzo krótkim stażu, która już w drugim wydaniu wygrała plebiscyt Gazety Lubuskiej na najfajniejszą imprezę lubuskiego lata 2008. Mandaryna w 2007 roku, Stachursky w 2008 roku oraz Maryla Rodowicz w 2009 roku spowodowali, że Deszczno każdorazowo odwiedziło ponad 30 tysięcy osób. Dla półtora tysięcznej miejscowości to ogromne zamierzenie organizacyjne. Oprócz zawodów w grillowaniu drobiu, wesołego miasteczka, programu scenicznego, pojazdów militarnych i największego ogródka piwnego pod Gorzowem na uczestników imprezy czeka wiele ciekawych atrakcji. Na scenie wieczorem czołowa gwiazda polskiej muzyki rozrywkowej, a po koncercie fantastyczne fajerwerki. Święto Pieczonego Kurczaka w Deszcznie to z reguły ostatnia niedziela wakacji. Już dziś warto zarezerwować ten termin.



Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia