Urząd Gminy Deszczno, ul. Lubuska 90, 66-446 Deszczno, tel. 95 728 76 50, e-mail: gmina@deszczno.pl
zadaj pytanie wójtowi

Porozmawiaj z nami za darmo
z Twojego komputera.

głos deszczna
publikacje promocyjne

Gminny Portal Mapowy

gminny portal mapowy
gminny portal mapowy

Gmina Deszczno na szlaku dziejów

Fotorelacje


Archiwum fotogalerii »

nasz kanał TV

BIP

eBOI

elektroniczny samorząd

Znajdź nas na Facebooku

nasz kanał TV

Obsluga techniczna
ALFA TV

Położenie i krajobraz

Gmina położona w dolinie Eberswaldzko - Toruńskiej w pradolinie rzecznej obejmuje obszar 168 km2 zamieszkały przez ponad 8 tys. mieszkańców.

Krajobraz gminy kształtują pola i rozległe łąki nadwarciańskie, poprzecinane strumieniami i starorzeczami. Nadwarciańskie położenie skutkuje podmokłymi terenami w dużej części gminy. Z tego też powodu duży nacisk kładzie się na konserwacje rowów melioracyjnych.

 

Na terenie gminy znajduje się wiele miejsc, które są wykorzystywane do pozyskania żwiru. Największym bogactwem mineralnym są złoża żwiru występujące w pasie od Deszczna do Płonicy i Dzierżowa. Pożwirowe wyrobisko w Karninie o powierzchni ponad 20 ha oraz wyrobisko w miejscowości Dzierżów zwane Złote Piaski (pow. 10 ha) zostały adaptowane na efektowne kąpieliska cieszące się dużym zainteresowaniem w okresie letnim.

 

 

 Na terenie gminy, w miejscowości Glinik znajduje się jezioro Glinik o powierzchni 46ha, które słynne z obfitości sandacza i węgorza przez co znane jest w okolicy wszystkim amatorom wędkowania

 

 W miejscowości Borek znajduje się rezerwat ornitologiczno - faunistyczny zwany "Santockie Zakole". Na powierzchni 340,91ha znajdują się miejsca lęgowe ok. 120 gatunków ptaków wodno - błotnych (czapla siwa, żurawie, łabędzie, dzikie kaczki i gęsi, kormorany, bociany). Spotykamy tu również osobliwy drzewostan dębów szypułkowych od 300-475cm obwodu. Tereny rezerwatu sprzyjają uprawianiu turystyki pieszej i rowerowej.

 Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia