Urząd Gminy Deszczno, ul. Lubuska 90, 66-446 Deszczno, tel. 95 728 76 50, e-mail: gmina@deszczno.pl
zadaj pytanie wójtowi

Porozmawiaj z nami za darmo
z Twojego komputera.

głos deszczna
publikacje promocyjne

Gminny Portal Mapowy

gminny portal mapowy
gminny portal mapowy

Gmina Deszczno na szlaku dziejów

Fotorelacje


Archiwum fotogalerii »

nasz kanał TV

BIP

eBOI

elektroniczny samorząd

Znajdź nas na Facebooku

nasz kanał TV

Obsluga techniczna
ALFA TV

Michał Malinowski

Pasja na dwa kółka Michała Malinowskiego

W życiu Michała Malinowskiego przypadek sprawił, że jako uczeń w Zespole Szkół w Deszcznie spotkał się z Andrzejem Juszczakiem orędownikiem i promotorem turystyki rowerowej w tej szkole. I załapał bakcyla - jak mówi, który pozwolił połączyć jego pasję z obecną pracą zawodową. Biuro Podróży BIKEPROTOUR Michała Malinowskiego z Kiełpina jest jednym z dwóch biur w Polsce zajmujących się tylko i wyłącznie organizacją turystyki rowerowej.

Michał Malinowski wspomina, że swego czasu „ przejechał” kilka rowerów podróżując przez Europę, Afrykę i Azję. Obecnie rower to nie tylko przedmiot codziennego użytku, ale to symbol kultowy i trendy – mówi z przekonaniem. Paradoks polega obecnie na tym – wzdycha, że jako organizator wypraw muszę być przede wszystkim dyspozycyjny dla swoich uczestników. I na sam rower nie mam już niestety czasu.

Przygotowanie każdej wyprawy to indywidualne wyzwanie, bowiem stanowi wypadkową zespołu ludzi i form współpracy – kontynuuje Michał. Uczestnik powinien wybrać trasę, która przede wszystkim odpowiada jego własnym umiejętnościom. Moja rola z kolei – mówi z uśmiechem - to podpowiedź jaką trasę klient powinien wybrać, aby uniknąć syndromu nierozjeżdżonego rowerzysty zwanego popularnie BT (bolące siedzenie).

Uczestnicy mojego biura podróży to ludzie z wielu miast z całej Polski, z zakładów pracy, i wiele różnych grup rowerzystów. Wyprawy, które organizuję pod ich życzenie i sugestie stanowią około 33 % mojej oferty – dorzuca w  rozmowie właściciel Bikeprotour. Doradzam jakie rowery sprawdzają się na trasach. Ale najlepszy rower - to ten własny sprawdzony. Tylko z pełnym serwisem technicznym przed wyjazdem – o czym należy pamiętać dorzuca.  Z doświadczenia wiadomo, że należy unikać jedynie rowerów z supermarketów, które są najbardziej nieprzewidywalne i robią wiele niespodzianek na trasie.

Na pytanie o aktualne marzenie Michał Malinowski bez wahania wskazał swoje miejsce rodzinne i gminę Deszczno, gdzie mieszka i pracuje. Chcę bardzo, aby gmina kwitła i rozwijała się poprzez turystykę rowerową – mówi z przekonaniem. Zamierzam stworzyć ofertę rajdów dla grup szkolnych z mobilną wypożyczalnią rowerów, która prostotą logistyczną odciążyłaby nauczycieli. Mam nadzieję - mówi dalej, że wzrosłoby zainteresowanie tą formą aktywności spędzania wolnego czasu.

      

W czasie wypraw można pokazać uroki lokalnych atrakcji w postaci niezliczonej ilości urokliwych i jeszcze nieucywilizowanych jezior. Jeżeli takie skarby ma się pod ręką, to tego nie docenia się - podkreśla w rozmowie Michał Malinowski. Nie rozważając jakości oznakowania tras, one są i czekają. I tak nie warto wyruszać w drogę bez mapy. Największą bolączką naszego regionu to nie brak tras i atrakcji - tylko niestety brak bazy noclegowej – dorzuca. -  Posiadamy wielkie atuty turystyczne czekające na wykorzystanie. Nie powinniśmy również popadać w kompleksy porównując się do Holandii, Danii, Szwajcarii, czy Niemiec. Najważniejsze aby zacząć z głową inwestycje, które należy realizować od podstaw. Od podstaw, bo niestety nie mamy nawet czego modernizować – kontynuuje Michał.

Właśnie nadszedł czas, aby zacząć budować społeczeństwo braci rowerowej w skali Małej Ojczyzny, jak i całej Polski. Kultura dwóch kółek rośnie na sile i nabiera ważności w miastach, i na wsiach. W gminie Deszczno chciałbym też, żeby tak stało się – kończy rozmowę nasz obieżyświat i szef Biura Podróży Bikeprotour Michał Malinowski.

Tekst: Ewa Hornik

Foto: archiwum prywatne M.Malinowskiego

http://wyprawyrowerowe.com.pl/Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia