Urząd Gminy Deszczno, ul. Lubuska 90, 66-446 Deszczno, tel. 95 728 76 50, e-mail: gmina@deszczno.pl
zadaj pytanie wójtowi

Porozmawiaj z nami za darmo
z Twojego komputera.

głos deszczna
publikacje promocyjne

Gminny Portal Mapowy

gminny portal mapowy
gminny portal mapowy

Gmina Deszczno na szlaku dziejów

Fotorelacje


Archiwum fotogalerii »

nasz kanał TV

BIP

eBOI

elektroniczny samorząd

Znajdź nas na Facebooku

nasz kanał TV

Obsluga techniczna
ALFA TV

Borek

Nazwa niemiecka Borkow.  Wieś ulokowana nad Wartą przy lokalnej drodze, 11 km na południowy wschód od Gorzowa. Ślady osadnictwa sięgają epoki brązu.
Odkryto tu ciekawe cmentarzysko z IV-V okresu brązu, a także osadę z 600 – 1200r. n.e. XII-wieczna osada posiadała już kształt okalający.
Od roku 1297 wieś należała do polskiego szlachcica Mikołaja Borko, następnie do Beniamina Namkanowa, który w 1335r. odstąpił ją burmistrzowi Gorzowa Albertowi Buenschen. Odtąd wieś była przedmiotem wielowiekowych sporów miedzy Polską i Brandenburgią.
W sfałszowanym dokumencie z 1251r. mającym uzasadnić post factum stan posiadania Brandenburgii wspomniane jest: „fluvius Wartha terminos tene ad villam Borck silam trans fluvium”, przy czym rzekę w tym miejscu margrabiowie uznawali za granicę. Na posiedzeniu komisji granicznej w dniach 28-29.10.1422 w Międzychodzie świadkowie zeznali, iż Borek z dawien dawna należał do Korony. Z powodu niepłacenia dziesięciny m.in. z Borka, biskup poznański obłożył Gorzów klątwą w 1406 r. Starosta międzyrzecki jeszcze w XVI wieku wysuwał pretensje do tej wsi. Dokumentem z 9.01.1566r. margrabia Joachim II nałożył na tutejszych rybaków obowiązek sprzedawania wszystkich ryb na targu w Gorzowie. Nakaz ten obowiązywał jeszcze w 1720r. W 1602r. we wsi mieszkało 17 gospodarzy oraz 20 drobnorolnych.
W 1784r. nadal było tu 17 gospodarzy oraz 17 drobnorolnych i 6 chałupników.
W końcu XVIII wieku istniała tu szkoła. We wsi było 12 piśmiennych i 21 analfabetów.
Według lustracji dóbr królewskich i duchownych z 1790r. przy omawianiu łąk trzebiszewskich wspomniano, że „przy granicy pruskiej pod wieś Borek blisko przylegają”.
Księgi ewangelickiej parafii w Deszcznie rejestrowały w latach 1812-17 kilkadziesiąt polskich nazwisk w Borku. Kościół barokowy zbudowano w pierwszej połowie XVIII wieku Renesansowy dzwon z 1596r. świadczy o wcześniejszej budowli.


Do 1945r. wieś nazywała się Borkow, zachowując pierwotną polską nazwę.
Tuż po wojnie Borek był gromadą w gminie Zieleniec, a w latach 50-tych należał do gromady Siedlice do czasu włączenia tej wsi do Gorzowa.
Obecnie wieś sołecka w gminie Deszczno.
Wieś zajmuje powierzchnię 1721ha, a liczba ludności wynosi 321.
Uwagę przyciąga położony w Borku rezerwat ornitologiczno-faunistyczny o powierzchni 340,91 ha zwany „Santockie Zakole”. Chroni on miejsca lęgowe ok. 120 gatunków ptaków zwłaszcza wodno-błotnych. Spotykamy tu osobliwy drzewostan dębów szypułkowych 0 300-475 cm obwodu. Atrakcją turystyczną jest przeprawa promowa do Santoka.
W Borku działa Klub Sportowy KORONA BOREK


 

 



Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia