Urząd Gminy Deszczno, ul. Lubuska 90, 66-446 Deszczno, tel. 95 728 76 50, e-mail: gmina@deszczno.pl
zadaj pytanie wójtowi

Porozmawiaj z nami za darmo
z Twojego komputera.

głos deszczna
publikacje promocyjne

Gminny Portal Mapowy

gminny portal mapowy
gminny portal mapowy

Gmina Deszczno na szlaku dziejów

Fotorelacje


Archiwum fotogalerii »

nasz kanał TV

BIP

eBOI

elektroniczny samorząd

Znajdź nas na Facebooku

nasz kanał TV

Obsluga techniczna
ALFA TV

2010-12-16 14:43:39

Apel o pomoc

Deszczno, dnia 16.12.2010

 

Szanowny Pan

Bronisław Komorowski

Prezydent RP

                                              

Apel Mieszkańców Gminy Deszczno o dostrzeżenie problemu i pomoc.

W związku z pogarszającą się sytuacją powodziową w dolnym biegu Warty, w imieniu Mieszkańców Gminy Deszczno,  zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w organizacji akcji zabezpieczania terenu gmin powiatu gorzowskiego leżących w Dolinie Warty.

Nieustannie rosnący poziom wód powoduje liczne  zalania i podtopienia. Do dnia dzisiejszego tylko na terenie Gminy Deszczno zalanych jest około 1500ha nieużytków, a podtopionych 400 ha gruntów rolnych, 200 ha gruntów zabudowanych. Podtopionych zostało kilkaset piwnic i  budynków gospodarskich. Nieprzejezdne, z powodu przelania się wody, jest kilka kilometrów dróg gminnych. W wielu domach zalane są kotłownie, co w perspektywie spowoduje konieczność ewakuacji mieszkańców z na skutek braku ciepła.

Od momentu pokrycia rzeki pokrywą śryżu i częściowego zlodowacenia woda zaczęła gwałtownie wzrastać podchodząc do połowy wałów. Rozpoczęta przed tygodniem akcja lodołamaczy nie przynosi pożądanych skutków, jednostki nie mogą spławić pokruszonego lodu i śryżu. Jednocześnie pragnę zauważyć, iż nadchodzące mrozy spowodują wydanie decyzji o wstrzymaniu akcji lodołamania. Myślę, że na taką bezczynność nie możemy w tej chwili pozwolić.  Obserwując podnoszący się stan wody Odry mam duże obawy, iż może dojść do tak zwanej „cofki” na Warcie, co znowu przyczyni się do podniesienia stanu rzeki.

 Obecny stan wody w Warcie jest wyższy od poziomu z powodzi, która nawiedziła te tereny na przełomie maja i czerwca 2010r. Tamtej powodzi udało nam się uniknąć dzięki społecznej pracy wielu Mieszkańców, wojska, skazanych z gorzowskiego Zakładu Karnego i strażaków. Po mozolnej pracy  i ułożeniu prawie 200tys. worków załadowanych 4 tysiącami ton piasku dziś nie ma śladu. Ponadto bobry ponownie dokonały spustoszenia. Tylko na terenie Gminy Deszczno w dniu dzisiejszym odkryliśmy około 60 dziur w wałach przeciwpowodziowych. Szacujemy że do zabezpieczenia tej ilości ubytków potrzeba ponad 1500 ton piasku i ponad 60 tys. worków. Niesprzyjające warunki atmosferyczne utrudniają akcję, a przede wszystkim powodują, iż nie ma chętnych do pracy na wałach. Gmina dysponuje wyłącznie kilkunastoma pracownikami interwencyjnymi i około trzydziestoma strażakami.

Zgodnie z polskim prawem, za wały na tym terenie, odpowiada Lubuski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. W jego gestii jest więc zabezpieczenie terenów przed powodzią. Bezczynność i niefrasobliwość jaką wykazano w temacie ochrony wałów jest karygodna. Instytucja ta, po majowej powodzi, nie wyciągnęła żadnych wniosków, mało tego, nie poniosła żadnych konsekwencji.

Gminnymi budżetami i społeczną pracą ludzi, darmowym użyczeniem ich sprzętu załatano dziury w wałach i udało się wygrać walkę z wiosenną powodzią. Od tamtej pory, gdy problem przestał być w centrum zainteresowania mediów, nie zrobiono nic w kierunku poprawy bezpieczeństwa ludzi i ich dobytku.

Dodatkowo brak możliwości prawnych pozwalających na redukcję populacji bobrów spowodował, iż wszystkie czerwcowe działania uszczelniania i umacniania wałów poszły na marne. Zwierzęta powróciły do swoich nor i dziś ponownie stoimy w obliczu klęski. Nadmienię tu, że namiętnie walczy się o bezpieczeństwo bobrów, a zapomina się o bezpieczeństwie ludzi. Obecnie powodzią zagrożonych jest około 40 tysięcy osób. Pytam: Co usprawiedliwia przyjęty kierunek postępowania z bobrami? Czy ludzie, ich gromadzony latami dobytek, inwentarz są mniej ważni?

Jako gospodarz Gminy Deszczno ubolewam, że nie mam możliwości prawnych do czynności, które zapewniły by bezpieczeństwo moich Mieszkańców. Utrzymanie wałów nie jest zadaniem własnym gminy. Proszę mi odpowiedzieć na pytanie: Jak ja i inni wójtowie i burmistrzowie zagrożonych powodzią terenów powinniśmy się zachować? Nie możemy trwać bezczynnie z nadzieją, że i tym razem nam się uda!

W chwili obecnej brakuje nam ludzi do pracy przy umacnianiu wałów. Warunki atmosferyczne są trudne. Nie mamy w swoich magazynach odpowiedniej ilości worków, brakuje pomp do usuwania nadmiaru wody…

W podobnej sytuacji są pozostałe gminy powiatu gorzowskiego Kostrzyn, Witnica, Bogdaniec i Santok,  dlatego w imieniu włodarzy tych gmin i swoim proszę o wszelką pomoc byśmy mogli uniknąć katastrofy.

 

Z wyrazami szacunku

Jacek Wójcicki

Wójt Gminy Deszczno 

Pismo wysłano do wiadomości:

  1. Premier – Donald Tusk
  2. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Jerzy Miller
  3. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki
  4. Minister Środowiska – Andrzej Kraszewski
  5. Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa - kpt. SG Marcin Samsonowicz – Górski
  6. Poseł RP – Bożena Sławiak
  7. Poseł RP – Stefan Niesiołowski
  8. Poseł RP – Bożenna Bukiewicz
  9. Poseł RP – Witold Pahl
  10. Poseł RP – Bogdan Bojko
  11. Poseł RP - Marek Cebula
  12. Poseł RP – Marek Ast
  13. Poseł RP  - Jerzy Materna
  14. Poseł RP – Elżbieta Rafalska
  15. Poseł RP – Bogusław Wontor
  16. Poseł RP – Jan Kochanowski
  17. Poseł RP – Józef Zych
  18. Senator – Henryk Maciej Woźniak
  19. Senator – Stanisław Iwan
  20. Senator – Władysław Dajczak
  21. Marszałek Województwa Lubuskiego – Elżbieta Polak
  22. Wicemarszałek - Jarosław Sokołowski
  23. Wicemarszałek - Maciej Szykuła
  24. Członek Zarządu Województwa - Tomasz Gierczak
  25. Członek Zarządu Województwa - Stanisław Tomczyszyn
  26. Dyrektor Departamentu Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego - Marek Żeromski
  27. Wojewoda Lubuski – Helena Hatka
  28. Wicewojewoda Lubuski – Jan Świrepo
  29. Starosta Gorzowski – Józef Kruczkowski
  30. Wójt Gminy Bogdaniec – Krystyna Pławska
  31. Wójt Gminy Santok – Stanisław Chudzik
  32. Burmistrz Witnicy – Andrzej Zabłocki
  33. Burmistrz Gminy Kostrzyn – Paweł Iwański
  34. Dyrektor Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych – Janusz Marciniak
  35. Prezes Zarządu Radia Zachód S.A., Redaktor Naczelny – Piotr Bednarek
  36. Dyrektor Radia Plus Gorzów – Bogdan Mikołajczyk
  37. Dyrektor Zarządu Radia Eska w Gorzowie Wlkp.  – Jacek Włodarczyk
  38. Redaktor Naczelna Gazety Lubuskiej – Iwona Zielińska
  39. Redaktor naczelny redakcji „Gazety Wyborczej” w Gorzowie Wielkopolskim – Paweł Krysiak
  40. Dyrektor Oddziału Telewizji Polskiej S.A. Oddział w Gorzowie Wlkp. – Artur Gurec
  41. Telewizja ODRA Gorzów Wielkopolski

Galeria zdjęć poniżej:





Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia