Urząd Gminy Deszczno, ul. Lubuska 90, 66-446 Deszczno, tel. 95 728 76 50, e-mail: gmina@deszczno.pl
zadaj pytanie wójtowi

Porozmawiaj z nami za darmo
z Twojego komputera.

głos deszczna
publikacje promocyjne

Gminny Portal Mapowy

gminny portal mapowy
gminny portal mapowy

Gmina Deszczno na szlaku dziejów

Fotorelacje


Archiwum fotogalerii »

nasz kanał TV

BIP

eBOI

elektroniczny samorząd

Znajdź nas na Facebooku

nasz kanał TV

Obsluga techniczna
ALFA TV

2015-02-25 13:22:29

ZDOBĄDŹ DOFINANSOWANIE - USUŃ AZBEST

Uwaga Mieszkańcy! Trwa – rozpisany na wiele lat – program usuwania azbestu z gospodarstw domowych. Finansowo wspiera go Ministerstwo Gospodarki, a wnioski na realizację tego przedsięwzięcia przyjmuje i realizuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Gmina Deszczno po raz pierwszy uczestniczy w tym programie!

W ubiegłym roku kilkadziesiąt osób złożyło wnioski i w tym roku z ich posesji azbest zostanie usunięty za darmo przez wykwalifikowaną firmę. – Gdyby Mieszkaniec chciał na własną rękę usuwać np. azbestowy dach, musiałby bardzo dużo zapłacić za składowanie, a jednocześnie naraziłby się na wiele niebezpieczeństw. Azbest jest przecież rakotwórczy, powoduje też wiele innych chorób. Dzięki temu, że Gmina Deszczno po raz pierwszy uczestniczy w programie usuwania azbestu, wyspecjalizowane firmy biorą na siebie usuwanie azbestu. Mieszkańcom pozostaje koszt odtworzenia dachu z bezpiecznych materiałów, nie płacą ani za usuwanie, ani za transport czy utylizację – tłumaczy wójt Gminy Deszczno Paweł Tymszan.

Wójt zachęca Mieszkańców Gminy Deszczno, by w tym roku dołączyli do programu. Jak to zrobić? Należy od 1 października do 30 listopada 2015 r. złożyć wniosek, który będzie realizowany w 2016 roku. Projekt będzie realizowany po otrzymaniu dofinansowania z WIOŚ.

NIEBEZPIECZNY AZBEST

Azbest to grupa minerałów włóknistych. Jego chorobotwórcze działanie powstaje w wyniku wdychania włókien, zawieszonych w powietrzu. Dopóki włókna nie są uwalniane do powietrza i nie występuje ich wdychanie, wyroby z udziałem azbestu nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Największe zagrożenie dla organizmu ludzkiego stanowią włókna respirabilne, to znaczy takie, które mogą  występować w trwałej postaci w powietrzu i przedostawać się z wdychanym powietrzem do pęcherzyków płucnych. Są one dłuższe od 5 mikrometrów, mają grubość mniejszą od 3 mikrometrów, a stosunek długości włókna do jego grubości nie jest mniejszy niż 3 : 1.
Narażenie zawodowe na pył azbestowy może być przyczyną następujących chorób układu oddechowego:
– pylicy azbestowej (azbestozy),
– łagodnych zmian opłucowych,
– raka płuc (najpowszechniejszego nowotworu złośliwego, powodowanego przez azbest),
– międzybłoniaków opłucnej i otrzewnej, nowotworów o wysokiej złośliwości.

Przy narażeniu komunalnym na pył azbestowy, głównym skutkiem zdrowotnym, który należy brać pod uwagę, jest międzybłoniak opłucnej i otrzewnej. W zależności od poziomu ekspozycji, może być obserwowany wzrost ryzyka raka płuc.
Poważny niepokój musi budzić fakt, że usuwanie z dachów i elewacji wyrobów zawierających azbest przez przypadkowe i nieprofesjonalne firmy, zwiększa zagrożenie pyłem azbestowym!

Co roku Ministerstwo Gospodarki wspiera finansowo realizację zadań wynikających z „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”.





Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia