Urząd Gminy Deszczno, ul. Lubuska 90, 66-446 Deszczno, tel. 95 728 76 50, e-mail: gmina@deszczno.pl
zadaj pytanie wójtowi

Porozmawiaj z nami za darmo
z Twojego komputera.

głos deszczna
publikacje promocyjne

Gminny Portal Mapowy

gminny portal mapowy
gminny portal mapowy

Gmina Deszczno na szlaku dziejów

Fotorelacje


Archiwum fotogalerii »

nasz kanał TV

BIP

eBOI

elektroniczny samorząd

Znajdź nas na Facebooku

nasz kanał TV

Obsluga techniczna
ALFA TV

2015-02-13 14:23:25

POWÓDŹ BĘDZIE NAM NIESTRASZNA!

W Gminie Deszczno szykuje się kolejna ogromna inwestycja, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa Mieszkańców. Powstanie supernowoczesny wał przeciwpowodziowy Gorzów – Ciecierzyce – Borek. W związku z tym od poniedziałku nastąpi publiczne okazanie dokumentacji tej inwestycji.

 

Realizację inwestycji o nazwie „Rozbudowa wału przeciwpowodziowego rzeki Warty Obiekt III Odcinek III c Gorzów Wlkp. – Borek w km rz. Warty 62+500 – 76+500 gm. Deszczno woj. Lubuskie” prowadzi Lubuski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Zielonej Górze, reprezentując Marszałka Województwa Lubuskiego. 

W ramach zapoznania Mieszkańców z zakresem prac i proponowanymi rozwiązaniami, przekazano do okazania wyrysy z dokumentacji projektowej (projekt budowlany: projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany). Ta dokumentacja znajduje się w Urzędzie Gminy w pokoju nr 9. Można do niej zajrzeć w dniach: 16-27 lutego 2015 r. w godzinach pracy Urzędu Gminy.

Wójt Gminy Deszczno informuje ponadto, że 2 marca (poniedziałek) o godzinie 16.00 w świetlicy wiejskiej w miejscowości Borek odbędzie się spotkanie Mieszkańców z przedstawicielem wykonawcy opracowań, podczas którego zostaną przedstawione i omówione programowane rozwiązania.

CHARAKTERYSTYKA INWESTYCJI

„Rozbudowa wału przeciwpowodziowego rzeki Warty Obiekt III c Gorzów Wlkp. – Borek w km rz. Warty 62+500 – 76+500  gm. Deszczno woj. lubuskie” to inwestycja związana z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym obszarów Gminy Deszczno. W zdecydowanej większości będzie ona realizowana na obszarze Gminy Deszczno oraz częściowo w gminach: Santok i Skwierzyna.

Inwestorem jest Marszałek Województwa Lubuskiego.

Celem inwestycji jest zabezpieczenie i ochrona przeciwpowodziowa terenów zabudowanych miejscowości Ciecierzyce i Borek, wraz z infrastrukturą techniczną, oraz gruntów rolnych. W ramach inwestycji zostanie rozbudowany istniejący wał przeciwpowodziowy na lewym brzegu Warty (w km wału 60+025 – 66+933).

Rozbudowa będzie polegać na dostosowaniu parametrów technicznych istniejącego wału przeciwpowodziowego na długości około 6609 m  do obowiązujących przepisów prawa w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie, oraz uszczelnieniu korpusu i podłoża pod wałem w celu ograniczenia filtracji wody przez niego.

Zaprojektowano wykonanie przegrody przeciwfiltracyjnej technologią ciągłego, wgłębnego mieszania gruntu (CDMM) w podłożu zbudowanym z gruntów mineralnych oraz w technologii wykopu wąskoprzestrzennego dla podłoża gruntowego zbudowanego z gruntów organicznych. Przegroda przeciwfiltracyjna o wysokości 10 metrów zostanie wykonana w osi wału przeciwpowodziowego.

Przyjęta metoda uszczelnienia charakteryzuje się ciągłością na całej długości bez ryzyka powstania okien filtracyjnych. Celem przegrody jest wydłużenie drogi filtracji przez wał w trakcie występowania wezbrań powodziowych w Warcie, a tym samym – obniżenie ciśnienia filtrującej wody, zabezpieczając wał przed ryzykiem rozmycia i w konsekwencji jego przerwaniem.

Materiał, z którego wykonana będzie przegroda, powstaje z suchych zapraw na bazie cementu i bentonitu wraz z dodatkami mineralnymi mającymi wpływ na właściwości przegrody. Sucha zaprawa na miejscu budowy mieszana jest z wodą w specjalnych mieszalnikach koloidalnych, a następnie – za pośrednictwem specjalistycznej maszyny – wprowadzona jest w grunt. Zastosowane mieszanki uszczelniające posiadają wszelkie certyfikaty i aprobaty techniczne dopuszczające do zastosowania w środowisku wodno-gruntowym.

Przegroda przeciwfiltracyjna zostanie wykonana od km 60+025 do km 66+934. Na długości rozbudowywanego wału przeciwpowodziowego lokalnie zostaną wykonane umocnienia kamienne skarpy odwodnej, tj. materace siatkowo-kamienne (materace gabionowe), materace faszynowo-kamienne, materace taflowe oraz umocnienia kiszkami faszynowymi.

Od strony odpowietrznej wykonany będzie system odwadniający składający się z drenaży i rowów otwartych, z których woda odprowadzana będzie do obszaru międzywala, poprzez przepusty wałowe zabezpieczone klapami przeciwzwrotnymi przed ewentualnym cofaniem się wód do obszaru chronionego w trakcie występowania wysokich stanów w Warcie.

Od km wału 66+933 do 67+216 wykonane zostaną nowe zabezpieczenia przeciwpowodziowe składające się z muru oporowego z koszy gabionowych, żelbetowego muru oporowego z elementem przeciwfiltracyjnym ze stalowej ścianki szczelnej, oraz ścianki żelbetowej wykonanej na stalowej ściance szczelnej.

Przy nowo budowanym odcinku zabezpieczenia przeciwpowodziowego, od strony odwodnej, zostaną wykonane zabezpieczenia z materacy siatkowo-kamiennych, materacy faszynowo-kamiennych i narzutów kamiennych. Ten sposób zabezpieczenia wynika z bezpośredniej bliskości koryta rzeki i braku możliwości wykonania nasypu ziemnego.

 

 

 

 

 





Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia