Urząd Gminy Deszczno, ul. Lubuska 90, 66-446 Deszczno, tel. 95 728 76 50, e-mail: gmina@deszczno.pl
zadaj pytanie wójtowi

Porozmawiaj z nami za darmo
z Twojego komputera.

głos deszczna
publikacje promocyjne

Gminny Portal Mapowy

gminny portal mapowy
gminny portal mapowy

Gmina Deszczno na szlaku dziejów

Fotorelacje


Archiwum fotogalerii »

nasz kanał TV

BIP

eBOI

elektroniczny samorząd

Znajdź nas na Facebooku

nasz kanał TV

Obsluga techniczna
ALFA TV

2014-11-04 07:52:49

Mała gmina Deszczno bije na głowę wojewódzki Gorzów

O co chodzi? O wyniki opublikowanego niedawno raportu poznańskiej firmy badawczej Curulis, która na koniec kadencji sprawdziła, jak rozwinęły się w latach 2010-2013 wszystkie polskie gminy – te duże, bogate, i te małe. Wyniki są zaskakujące! Zgodnie z nimi, np. gmina Deszczno jest na 114. miejscu w rankingu ogólnym, a Gorzów – na… 1736.

Autorzy raportu sprawdzili, jak w mijającej kadencji rozwijały się polskie gminy. Brali pod uwagę małe rolnicze gminy o niskich dochodach na mieszkańca, gminy turystyczne, przemysłowe, miasta na prawach powiatu i ośrodki najbogatsze, więc – teoretycznie – najbardziej rozwojowe.  Przygotowując raport, interesowali się największymi zmianami w potencjale gospodarczym i finansowym, w jakości życia, rozwoju infrastrukturalnym gmin. Z tego wyłonił się ogólny obraz poziomu ich rozwoju w l. 2010-13.

„Jak na koniec kadencji przystało, zasypywani jesteśmy przez prasę codzienną rankingami na temat sukcesu kadencji. W niemal wszystkich tych zestawieniach wyniki są całkowicie powtarzalne. Trudno bowiem z dnia na dzień przestać być jednostką bogatą czy też takie bogactwo zyskać. I tak, mamy w kraju kilkanaście (kilkadziesiąt) samorządów regularnie zgarniających nagrody, przy czym większość ich „bogactwa” jest w dużej mierze niezależna od poczynań władz. Zadaliśmy sobie, wobec tego, pytanie, jak wyróżnić samorządowców, którzy realnie wpłynęli na rozwój jednostki, niezależnie od tego czy na jej terenie znajdują się wielkie przedsiębiorstwa czy grunty rolne. Próba obiektywnej oceny ostatniej kadencji zawarta została w naszym raporcie. Zapraszamy do lektury. (…)

Zbadaliśmy 2.479 jednostek (wszystkie gminy oraz miasta na prawach powiatu), w których odbyły się wybory bezpośrednie. Każda jednostka została porównana w wymiarze gospodarczym, społecznym, infrastrukturalnym i finansowym. Aby zająć wysoką pozycję w rankingu ogólnym, jednostka musiała odznaczać się wysoką pozycją we wszystkich częściach składowych – pisze Mateusz Klupczyński – jeden z autorów raportu Curulis.  

Do pobrania:

  1. Ranking
  2. Raport




Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia