Urząd Gminy Deszczno, ul. Lubuska 90, 66-446 Deszczno, tel. 95 728 76 50, e-mail: gmina@deszczno.pl
zadaj pytanie wójtowi

Porozmawiaj z nami za darmo
z Twojego komputera.

głos deszczna
publikacje promocyjne

Gminny Portal Mapowy

gminny portal mapowy
gminny portal mapowy

Gmina Deszczno na szlaku dziejów

Fotorelacje


Archiwum fotogalerii »

nasz kanał TV

BIP

eBOI

elektroniczny samorząd

Znajdź nas na Facebooku

nasz kanał TV

Obsluga techniczna
ALFA TV

Jak organizują się mieszkańcy?

„Z Małej Szkoły w Wielki Świat” - Jak organizują się mieszkańcy?

 

          W okresie od 16 stycznia do 27 lutego 2012 r. realizowany był projekt rozwijający kompetencje obywatelsko - społeczne: „Jak organizują się mieszkańcy?” 

          Uczniowie dowiedzieli się, co to jest i jak działa organizacja. Poznali też podstawowe słownictwo związane z działaniami społecznymi.

          Obejrzeliśmy kilka filmików pokazujących różne inicjatywy społeczne mieszkańców, którzy – „biorąc sprawy w swoje ręce” - sami ułatwiali sobie życie, załatwiali wiele pilnych spraw.

          Są inicjatywy jednorazowe, ale także wieloletnie, które pozytywnie wpływają na losy ludzi. Każda inicjatywa przynosi społeczności coś dobrego.

          Uczniowie zakładali później własne „wirtualne” organizacje, które posiadały swój hymn, zawołanie, logo, założenia i plan działania. To zadanie bardzo podobało się uczniom!

          Następnym etapem były spotkania z działaczami różnych gminnych organizacji. Odwiedziło nas czworo gości, którzy dzielili się swoim doświadczeniem. Byli to: p. Ryszard Wiśniewski – członek zarządu sportowego klubu parafialno - szkolnego i sołtys Ulimia, p. Aleksandra Greń - sołtys Bolemina, p. Justyna Pawlak – sekretarz Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Deszczno, a także p. W. Kędzior - pracownik OPS. Niestety nie dotarła do nas przedstawicielka Wiejskiego Koła Gospodyń.

          Wiadomości zdobyte podczas spotkań oraz informacje wyszukane w Internecie pozwoliły uczniom zebrać materiał do przygotowania wystawy: „Organizacje naszej gminy”. Prezentacja odbyła się 27 lutego 2012 r.

          Niezaprzeczalną korzyścią tego projektu jest to, że uczniowie mają świadomość, jak wiele może zdziałać inicjatywa oddolna, że nie trzeba czekać, aż ktoś zrobi coś dla nas, tylko my sami możemy czegoś dokonać, co jest potrzebne i uzasadnione.

          Ważne jest też, że młodzież ma pojęcie o istnieniu organizacji w swojej gminie, bo na początku projektu nie tylko oni nie mieli żadnej wiedzy na ten temat, ale także ich rodzice. 

          Grupa dziewcząt ma również chęć już zacząć coś zrobić dla swojej wsi, a konkretnie wesprzeć - jako wolontariuszki - Radę Sołecką w Boleminie w różnych jej działaniach. 

          Życzymy powodzenia wszystkim działaczom społecznym i wspierającym ich wolontariuszom! 

 

Opracowała:

Katarzyna Niezborała

 

GALERIA ZDJĘĆ:

 

Zamieściła:

Milena Gibaszek



Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia